האיחוד האירופי

Image

האיחוד האירופי הוא התאגדות של 28 מדינות באירופה, בעלת מאפיינים של מדינת-על אחת, כגון פרלמנט, חוקים, כלכלה משותפת, מטבע אחיד בחלק מן המדינות החברות באיחוד הנקרא גם כמטבע האירו המוכר, ומאפייני ריבונות נוספים.

מקורו של האיחוד האירופי בארגון לשיתוף פעולה בין-מדינתי שנוסד לאחר מלחמת העולם השנייה במטרה לשקם את אירופה ההרוסה וזרועת הקרבות ולמנוע מלחמות נוספות ביבשת. ראשיתו בהכרזת רובר שומאן, שר החוץ הצרפתי, על הקמת קהילת הפחם והפלדה, והזמין את גרמניה ומדינות אירופיות נוספות להצטרף. המשכו של האיחוד האירופי המשיך באמנת רומא, 1957, שייסדה שוק משותף בין כל המדינות החברות.

אט אט צבר הארגון עוצמה כלכלית ומדינית ובהסכמת המדינות החברות הרחיב את סמכויותיו ואת מספר המדינות המשתתפות בו. בראשיתו הוא נקרא "השוק האירופי המשותף", לאחר מכן "הקהילה האירופית", ולבסוף – עם חתימת אמנת מאסטריכט ב-1992 – "האיחוד האירופי".

האיחוד האירופי יצר שוק אחד ללא גבולות פנימיים. האיחוד שואף למימוש עיקרון "ארבע החירויות" –          (The four freedoms) המעוגן בחוק האירופי, של התנועה החופשית של אנשים, סחורות, הון ושירותים ללא תשלום מכס וללא הגבלת סכומי הכסף המועברים ממדינה למדינה בעסקאות כלכליות. כלכלת האיחוד האירופי גדולה מכלכלתן של כל אחת ממדינות העולם.

האיחוד האירופי במספרים:

האיחוד האירופי אינו מדינה אחת בפני עצמה כפי שהסברנו, אלא מורכב מ28 מדינות. לכן נעשה את החישוב במידה והאיחוד האירופי אכן היה מדינה אחת בפני עצמה. אז כמה עובדות:

  1. האיחוד האירופי היה יכול להיות מדורג במקום השלישי בעולם מבחינת גודל אוכלוסייה. (כ500 מיליון תושבים)
  2. האיחוד האירופי היה מדורג במקום השביעי מבחינת שטחו בעולם. (כ4 וחצי מיליון קילומטרים מרובעים)
  3. המטבע הרשמי של האיחוד הוא האירו המשמש כמטבע חוקי ב19 מדינות מתוך ה28. (יותר מחצי)

על פי אמנת ליסבון, מכוחה פועל האיחוד מאז 2009, כל מדינה חברה באיחוד יכולה לפרוש ממנה. עד כה לא פרשה אף חברה, אולם בממלכה המאוחדת נערך משאל עם ביוני 2016 בו הצביע הרוב בעד פרישה מהאיחוד. וככל הנראה תפרוש בקרוב.

Scroll to Top