מזגנים בצפון

מזגנים בצפון

קשה לנו לדמיין את התקופה שבה מזגנים לא היו פזורים בכל מקום, כמו המצב כיום. הצעירים בינינו, אפילו לא מכירים תקופה כזו, בעוד שהמבוגרים יותר זוכרים איך הם בתור ילדים או צעירים, ישבו במשרד ובאוטובוס בשיא הקיץ, ללא משב רוח מלבד זה שמגיע מהחלון. אך כיום, למזלנו, המזגנים נמצאים כמעט בכל מקום, ומופעלים למשך חלקים ארוכים מהיום.

המזגנים הם צורך קיומי בצפון

הקיץ בישראל אינו פשוט בדרך כלל, ובכל קיץ כמעט ישנם ימים שהטמפרטורה המקסימלית בהם חוצה את רף ה-40 מעלות ברוב אזורי הארץ. ישנם כאלו, הסוברים שהחום הכבד מקשה בעיקר על תושבי המרכז והדרום, בעוד שתושבי הצפון נהנים ממזג אוויר מעט יותר נוח.

אך כמובן שדעה זו איננה מגובה בעובדות. גם תושבי הצפון אינם חסינים ומוגנים מפני החום הכבד של חודשי הקיץ, והדרישה להתקנת מזגנים בצפון רק הולכת וגדלה. יתרה מכך, ישנם אזורים בצפון שהקיץ בהם אפילו קשה יותר מרוב שאר המקומות בארץ, כמו בית שאן הנמצאת בצפון הבקעה.

בימי הקיץ החמים, אנשים רבים פיתחו תלות רבה במזגנים. בתחילת חודש יוני של שנת 2023, ביום שרבי במיוחד, חברת החשמל נאלצה לנתק מאות אלפי בתים מהחשמל, בעקבות אי עמידה בביקוש לחשמל בארץ. גם תושבי הצפון היו שותפים לשימוש מוגבר זה בחשמל, והמדינה כולה חוותה שעות לא קלות בכלל.

מזגנים בתור כלי חברתי וכלכלי

בצפון הארץ, ישנם אזורים רבים המהווים מוקד משיכה לתיירים מחו"ל ומטיילים מהארץ. בין היתר, ניתן למנות אזורי טבע ותצפית מרשימים ומקורות מים יפהפיים, יחד עם מוזיאונים ושפע של קולינריה ישראלית. בהיעדר מערכות קירור מספקות, אנשים רבים יימנעו מלפקוד את אזורים הללו, דבר שבהחלט עלול לפגוע בכלכלה הישראלית.

אם כן, מלבד הצורך הקיומי של המזגנים בבתים, בעסקים ובכלי הרכב, שבלעדיהם חיינו יהיו מלווים בהרבה יותר כעס וקשיים להתנייד, המזגן מהווה מעין "תנאי כניסה" עבור חלקנו, בחלקים מסוימים של השנה. התקנת מזגן היא צעד מזמין, שמונע מאנשים לתהות לגבי המשך צעדיהם, ומאפשר התנהלות חברתית תקינה, רגועה ונינוחה.

Scroll to Top